Events Calendar Pro - en to tr translation catalogue (593 entries)

en:  and
tr:  ve

en:  months
tr:  aylar

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
tr: (kaldır)

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
tr: %1$s %2$s %3$s. Seçmek için tıkla %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
tr: %2$s'nın haftası için %1$s

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
tr: %d bu etkinliğin örnekleri aracılığıyla oluşturuldu.%s <a href="%s" target="_blank"> Daha fazla bilgi edinin. </a>

en: %d%% complete
tr: %d%% tamamlandı

en: %s Details
tr: %s Detaylar

en: %s for week of %s
tr: %s 'nın haftaları için %s

en: (See all)
tr: (Hepsini göster)

en: +1 more | +%s more
tr[0]: +1 daha
tr[1]: + %s daha

en: , and
tr: , ve

en: , and
tr: , ve

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
tr[0]: <b>%1$s</b> gerektirir <b>PHP %2$s</b> veya daha yüksek.
tr[1]: <b>%1$s</b> gerekli <b>PHP %2$s</b> veya daha yüksek.

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
tr: <p> Varsayılan mekan ve organizatör seçin. Yeni bir mekan veya organizatör girerken, zamandan kazanmak için varsayılan adres bilgilerini ayarlayın. </p> <p> Yeni bir etkinlik girerken bu ayarları geçersiz kılabilirsiniz. </p>

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
tr: <span class="tribe-nav-label">İleri</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
tr: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Önceki</span>

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
tr: [Başlangıç_saati] 'nde her [aralık] günde bir çok günlü etkinlik, [sayım] kez gerçekleşiyor

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
tr: [Başlangıç_saatinde] her [aralık] günde bir çok günlük bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] gününde [başlangıç_saati] 'nde, [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
tr: Her [aralık] günde bir çok günlü etkinlik, [sayı] kez gerçekleşiyor

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
tr: Her [aralık] günde (aralıklarla), süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] günde bir çok günlü etkinlik, [series_end_date] tarihine kadar tekrar eder

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
tr: [Month_day_description] tarihinde [start_time] itibarıyla her [interval] ayda bir çok günlük bir etkinlik, [count] kez gerçekleşiyor

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında [month_day_description] ile [start_time] itibarıyla başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_day_description] ile [start_time] itibarıyla her [interval] ayda bir başlayan, [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
tr: [Month_day_description] tarihinden itibaren her [aralık] ayda bir, [count] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
tr: [Month_day_description] tarihinden itibaren her [aralık] ayda bir çok günlük bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_day_description] 'dan başlayıp [series_end_date] tarihine kadar yinelenen her [aralık] ayda bir çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
tr: Her [aralık] ayında bir ayın [ay_sayı] 'ndan [başlangıç_saati]' nden başlayarak [sayım] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında, ayın [ay_sayı] 'ndan [başlangıç_saati]' nda başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] ayında, ayın [month_number] gününde [start_time] itibarıyla başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
tr: Her [aralık] ayında bir ayın [month_number]. Gününde başlayan ve [count] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında, ayın [ay_sayı] 'ndan başlayarak süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] ayında, ayın [month_number]. Gününde başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
tr: Her [aralık] haftada [hafta_günü] 'nden [başlangıç_saati]' nden başlayarak [sayım] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
tr: [Başlangıç_saati] itibarıyla [gün_haftanın_günü] 'nden başlayarak her [aralık] haftada bir çok günlük etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: [Başlangıç_saati] itibarıyla [gün_haftası] 'nda başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
tr: Her [aralık] haftada bir [gün_haftanın_günü] 'nden başlayarak [sayım] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] haftada bir [haftanın_günü] 'nden başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] haftada bir [haftanın_günü] ile başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] itibarıyla her [aralık] yılda bir başlayan, [sayım] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] yılda bir [month_day_description] ayının [ay_adları] 'nın [başlangıç_saati]' nden başlayarak süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde her [aralık] yılda bir başlayan ve [count] kez gerçekleşen çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde her [aralık] yılda bir başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar yinelenen her [aralık] yılda bir çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_number]. Gününde ortaya ve [count] kez gerçekleşen, her [aralık] yılda bir çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] yılda bir [ay_sayı] ayının [ay_sayı] 'ndan [başlangıç_saati]' nda başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] yılda bir [ay_sayı] ayının [ay_sayı] günü [başlangıç_saati] itibarıyla başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_number]. Gününde başlayan ve [count] kez gerçekleşen, her [aralık] yılda bir çok günlük bir etkinlik

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününden başlayarak her [aralık] yılda bir çok günlük bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_names] ayının [month_number]. Gününde başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar yinelenen her [aralık] yılda bir çok günlük bir etkinlik

en: Add Exclusion
tr: Hariç Tutma Ekle

en: Add a filter
tr: Bir filtre ekle

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
tr: Buradaki alanları ve seçenekleri yapılandırarak etkinlik yöneticisi sayfalarınıza ek alanlar ekleyin. Özel ek alanlarınız etkinlik yöneticisinde görüntülenir, böylece etkinlik oluşturan herkes yemek seçenekleri, önerilen yaş grupları veya park ayrıntıları gibi benzersiz etkinlik bilgileri ekleyebilir. %s

en: Add another
tr: Başka bir tane ekle

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Add more events
tr: Daha fazla etkinlik ekle

en: Additional %1$s Fields
tr: Ek %1$s Alanları

en: Additional Fields
tr: İlave Alanlar

en: Address
tr: Adres

en: Address:
tr: Adres:

en: After
tr: Sonra

en: All %1$s for %2$s
tr: Hepsi %1$s için %2$s

en: All Day
tr: Tüm Gün

en: All Day.
tr: Tüm Gün.

en: All day
tr: Tüm Gün

[ctx: All day label for event]
en: All day
tr: Tüm gün

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
tr: Kullanıcıların, yinelenen bir etkinliğin tüm örneklerini liste stili görünümlerde gösterip göstermemeye karar vermesine izin verin.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
tr: [Başlangıç_saati] 'nde her [aralık] günde bir tüm gün etkinlik, [sayım] kez gerçekleşiyor

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
tr: [Başlangıç_saatinde] her [aralık] günde bir tüm gün süren etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: [Başlangıç_saati] 'nde her [aralık] günde bir tüm gün etkinlik, [series_end_date] tarihine kadar tekrar eder

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
tr: Her [aralık] günde bir tüm gün etkinlik, [sayım] kez gerçekleşiyor

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
tr: Her [aralık] günde (aralıklarla), süresiz olarak tekrarlanan tüm gün etkinlik

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] günde bir, [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm gün etkinliği

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
tr: Her [aralık] ayda bir [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] 'nde [sayım] kez gerçekleşen tüm gün süren bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
tr: [Başlangıç_saati] itibarıyla [ay_günü_description] her [aralık] ayında tüm gün süren bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_day_description] her [aralık] ayında [başlangıç_saati] itibarıyla, [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
tr: Her [aralık] ayda bir [month_day_description] tarihinde, [sayım] kez gerçekleşen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
tr: [Month_day_description] tarihinde her [aralık] ayında tüm gün süren bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanır

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_day_description] tarihinde her [aralık] ayında tüm gün süren bir etkinlik, [series_end_date] tarihine kadar yinelenir

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
tr: Ayın [ay_sayı] gününde [aralık] ayında [başlangıç_saati] 'nde [sayım] kez gerçekleşen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında, ayın [month_number] gününde [başlangıç_saati] 'nde süresiz olarak tekrarlanan tüm gün süren bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] ayında, ayın [month_number] gününde [başlangıç_saati] 'nde [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
tr: Her [aralık] ayında bir ayın [month_number] gününde [sayım] kez gerçekleşen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında her ayın [month_number] gününde, süresiz olarak tekrarlanan tüm gün süren bir etkinlik

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] ayında, ayın [month_number] gününde [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
tr: Her [aralık] haftada [hafta_günü] [başlangıç_saati] 'nde [sayım] kez gerçekleşen tüm gün süren bir etkinlik

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] haftada [gün_haftanın_günü] [başlangıç_saati] 'nde süresiz olarak tekrarlanan tüm gün süren bir etkinlik

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] haftada [hafta_günü], [başlangıç_saati] itibarıyla, [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
tr: Her [interval] haftada bir [days_of_week] günü, [count] kez gerçekleşen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
tr: Her [interval] haftada [days_of_week] günü, süresiz olarak tekrarlanan tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
tr: Her [interval] haftada bir [days_of_week] günü, [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde her [aralık] yılda [başlangıç_saati] 'de [count] kez gerçekleşen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
tr: [Ay_adları] ayının [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] itibarıyla her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanıyor

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_day_description] ayının [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] itibarıyla, [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm gün süren bir etkinlik

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, [count] kez oluyor

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanıyor

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde her [aralık] yılda bir, [series_end_date] tarihine kadar yinelenen tüm günlük bir etkinlik

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününde [başlangıç_saati] 'nde her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, [count] kez oluyor

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
tr: [Ay_adları] ayının [ay_sayı] gününde [başlangıç_saatinde] her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanıyor

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününde [başlangıç_saati] 'nde her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, [series_end_date] tarihine kadar yineleniyor

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününde her [aralık] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, [count] kez gerçekleşiyor

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününde her [interval] yılda bir tüm gün süren bir etkinlik, süresiz olarak tekrarlanıyor

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
tr: Her [aralık] günde bir [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve [sayım] kez gerçekleşen bir etkinlik

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] gününde [başlangıç_saati] ile başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan bir etkinlik

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] günde bir [başlangıç_saati] ile başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden bir etkinlik

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
tr: Her [aralık] ayda bir [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve [sayım] kez gerçekleşen bir etkinlik

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında [month_day_description] [başlangıç_saati] 'nda başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan bir etkinlik

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] ayda bir [month_day_description] tarihinde [start_time] 'da başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden bir etkinlik

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
tr: Her [aralık] ayında bir ayın [ay_sayı] gününde [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve [sayım] kez gerçekleşen bir etkinlik

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
tr: Her [aralık] ayında bir ayın [ay_sayı] gününde [başlangıç_saati] 'nda başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan bir etkinlik

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] ayında, ayın [ay_sayı] gününde [başlangıç_saati] 'de başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden bir etkinlik

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
tr: Her [aralık] haftada bir [başlangıç_saati] 'de [haftanın_günü]' nde başlayan ve [sayım] kez gerçekleşen bir etkinlik

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] haftada bir [haftanın_günü] [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan bir etkinlik

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
tr: Her [aralık] haftada bir, [haftanın_günü] [başlangıç_saati] 'nda başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar tekrar eden bir etkinlik

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve [count] kez gerçekleşen [aralık] yılda bir etkinlik

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan her [aralık] yılda bir etkinlik

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_names] ayının [month_day_description] tarihinde [başlangıç_saati] 'nda başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar yinelenen her [aralık] yılda bir etkinlik

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününde [start_time] 'da başlayan ve [count] kez gerçekleşen her [aralık] yılda bir etkinlik

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
tr: Her [aralık] yılda bir, [ay_adları] ayının [ay_sayı] gününde [başlangıç_saati] 'nde başlayan ve süresiz olarak tekrarlanan bir etkinlik

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
tr: [Month_names] ayının [month_number] gününde [start_time] 'da başlayan ve [series_end_date] tarihine kadar yinelenen her [aralık] yılda bir etkinlik

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
tr: belirsiz bir tarih

en: April
tr: Nisan

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
tr: Bu dışlamayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
tr: Bu etkinliklerin tüm oluşumlarını çöpe atmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
tr: Bu alanı ve verilerini tüm etkinliklerden kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
tr: ayın

en: August
tr: Ağustos

en: Automatically remove recurring event instances older than this
tr: Bundan daha eski yinelenen etkinlik örneklerini otomatik olarak kaldırın

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
tr: Yeni bir ileti dizisi göndermeden önce, lütfen sorunun çözülmediğinden emin olmak için bir arama yapın. Gönderirken lütfen sorunla ilgili olabildiğince fazla ayrıntı sağladığınızdan emin olun (mümkünse ekran görüntüleri veya ekran videolarıyla) ve ilk mesajınızda bir eklenti / tema çakışmasının olup olmadığını belirlediğinizden emin olun.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
tr: içinde

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
tr: Üstünde

en: Break from Series
tr: Serileri bitir

en: Break this event out of its series and edit it independently
tr: Bu etkinliği serisinden çıkarın ve bağımsız olarak düzenleyin

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Category
tr: Kategori

en: Change the default view for Mobile users.
tr: Mobil kullanıcılar için varsayılan görünümü değiştirin.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
tr: Kısa kod aracılığıyla görüntülenen etkinliklerde aşağıdaki metin alanından Sonraki HTML'yi göstermek için bunu işaretleyin.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
tr: Kısa kod aracılığıyla görüntülenen etkinlklerde aşağıdaki metin alanından Önce HTML'yi göstermek için bunu işaretleyin.

en: Checkbox
tr: Kontrol Kutusu

en: City
tr: Şehir

en: Clean up recurring events after
tr: Sonrasında yinelenen etkinlikleri temizleyin

en: Click to toggle datepicker
tr: Tarih seçiciyi değiştirmek için tıklayın

en: Close modal
tr: Modal'ı kapat

en: Completed!
tr: Tamamlandı!

en: Completion Message
tr: Tamamlanma Mesajı

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
tr: Sistem yöneticinize başvurun ve PHP'nin en son sürümüne yükseltmeyi isteyin.

en: Content
tr: İçerik

en: Cost
tr: Maliyet

en: Countdown Completed Text:
tr: Gerisayım tüm metni:

en: Country
tr: Ülke

en: Create recurring events in advance for
tr: Önceden yinelenen etkinlikler oluşturun

en: Custom
tr: Varsayılan

en: Custom recurrences must have a type selected.
tr: Özel yinelemelerin seçili bir türü olmalıdır.

en: Custom recurrences must have all data present.
tr: Özel yinelemelerde tüm veriler mevcut olmalıdır.

en: Daily
tr: Günlük

en: Date
tr: Tarih

en: Date out of range.
tr: Tarih kapsam dışında.

en: Date/Time
tr: Tarih / Saat

en: Day
tr: Gün

en: December
tr: Aralık

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Content
tr: Varsayılan İçerik

en: Default address
tr: Varsayılan adres

en: Default city
tr: Varsayılan şehir

en: Default country
tr: Varsayılan ülke

en: Default mobile view
tr: Varsayılan mobil görünümü

en: Default organizer
tr: Varsayılan organizatör

en: Default phone
tr: Varsayılan telefon

en: Default postal code/zip code
tr: Varsayılan posta kodu

en: Default state/province
tr: Varsayılan eyalet

en: Default venue
tr: Varsayılan mekan

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Series Permanently
tr: Serileri Kalıcı Olarak Silin

en: Delete This
tr: Bunu Sil

en: Delete all events in this series permanently
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri kalıcı olarak silin

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
tr: gün %1$s

en: Description
tr: Açıklama

[ctx: Description of the Events By Week Widget.]
en: Display %1$s by day for the week.
tr: Hafta için günlük %1$s göster.

en: Details
tr: Detaylar

en: Display Seconds
tr: Saniyeleri Göster

en: Display:
tr: Görüntüle:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
tr: Belirli bir yerde yaklaşan etkinliklerin bir listesini görüntüler.

en: Displays the time remaining until a specified event.
tr: Belirtilen bir etkinliğe kadar kalan süreyi görüntüler.

en: Distance
tr: Mesafe

en: Distance unit
tr: Mesafe Birimi

en: Dropdown
tr: Açılır menü

en: Edit All
tr: Tümünü Düzenle

en: Edit Future Events
tr: Gelecek Etkinlikleri Düzenle

en: Edit Series
tr: Serileri Düzenle

en: Edit Single
tr: Tekil Düzenle

en: Edit Upcoming
tr: Yaklaşanları Düzenle

en: Edit all events in this series
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri düzenleyin

en: Email
tr: E-posta

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
tr: Kısa kodlarda HTML Sonrası'nı (aşağıda) etkinleştirin.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
tr: Kısa kodlarda HTML'den Önce'yi (aşağıda) etkinleştirin.

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Enter Location. Search for %s by Location.
tr: Konum girin. Konuma göre %s arayın.

en: Enter a custom Google Maps API key
tr: Özel Google Maps API anahtarı gir

en: Enter field label
tr: Alan etiketini girin

en: Enter your API Key
tr: Özel API Anahtarınızı girin

en: Event Cats
tr: Etkinlik Kedileri

en: Event Cost
tr: Etkinlik Ücreti

en: Event Countdown
tr: Etkinlik Geri Sayımı

en: Event Navigation
tr: Etkinlik Gezintisi

en: Event Options
tr: Etkinlik Seçenekleri

en: Event Series Recurrence Day of Week
tr: Etkinlik Dizisi Yinelenen Haftanın Günü

en: Event will not occur:
tr: Etkinlik gerçekleşmeyecek:

en: Event:
tr: Etkinlik:

en: Events Bar
tr: Etkinlik Çubuğu

en: Events Countdown
tr: Etkinlik Gerisayım

en: Events Featured Venue
tr: Etkinlikler Öne Çıkan Mekan

en: Events List
tr: Etkinlik Listesi

en: Events Per Page
tr: Her sayfadaki etkinlik sayısı

en: Events View
tr: Etkinlik Görünümü

en: Every
tr: Her

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
tr: Bir dizi bekleniyordu, ancak '%s' türü bir değişken aldı

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: February
tr: Şubat

en: Field Label
tr: Alan Etiketi

en: Field Type
tr: Alan Tipi

en: Filters
tr: Filtreler

en: Fix geolocation data
tr: Coğrafi konum verilerini düzeltin

en: Fix venues data
tr: Mekan verilerini düzeltin

en: Fixed geolocation data for %d venues
tr: Mekan için %d coğrafi konum verileri düzeltildi

en: Footer
tr: Altbilgi

en: Frequency of recurring event must be a number
tr: Tekrarlayan etkinliğin sıklığı bir sayı olmalıdır

en: Friday
tr: Cuma

en: Front-end recurring event instances toggle
tr: İlk-son yinelenen etkinlik örnekleri geçişi

en: Future Event
tr: Gelecek Etkinlik

en: Generate JSON-LD data
tr: JSON-LD verisi oluştur

en: Get Directions
tr: Yönlendirmeleri Getir

en: Google Maps API geocode resolution is only supported with a custom API key.
tr: Google Maps API coğrafi kod çözünürlüğü yalnızca özel bir API anahtarıyla desteklenir.

en: Google Maps API replied with an error status to the request: %s
tr: Google Maps API, isteğe bir hata durumuyla yanıt verdi: %s

en: Google Maps API response is missing some data.
tr: Google Maps API yanıtında bazı veriler eksik.

en: Google Maps API returned a malformed response.
tr: Google Maps API, hatalı biçimlendirilmiş bir yanıt döndürdü.

en: Has %s
tr: İçerir %s

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide Details
tr: Detayları Gizle

en: Hide Recurring %s
tr: Yinelenenleri Gizle %s

en: Hide location search
tr: Konum aramasını gizle

en: Hide related events
tr: İlgili etkinlikleri gizle

en: Hide this widget if there are no upcoming events
tr: Yaklaşan etkinlik yoksa bu aracı gizle

en: Hide weekends on Week View
tr: Haftalık görünümde hafta sonlarını gizle

en: Highlight Color:
tr: Vurgu Rengi:

en: Horizontal Layout
tr: Yatay Yerleşim

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
tr: Alanlar gönderildiğinde boş bırakılırsa, bunları otomatik olarak bu değerlerle doldurun.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
tr: The Events Calendar Pro'yu ilk kez kullanıyorsanız, bir ziyafet içindesiniz ve zaten bir ilk etkinlik oluşturma yolundasınız. İlk kez atlayan kullanıcılar için yararlı bulduğumuz bazı temel bilgiler şunlardır:

en: In a location
tr: Konumda

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
tr: Bu alanı Gutenberg blok düzenleyicisindeki tüm yeni etkinliklere dahil edin

en: Is Not
tr: Değil mi

en: January
tr: Ocak

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
tr: ve

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Kilometers
tr: Kilometre

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Next upcoming event
tr: Gelecek etkinlik

[ctx: Label for the "countdown to a single event" option.]
en: Specific event
tr: Belirli etkinlik

en: Last
tr: Son

en: Latitude
tr: Enlem

en: Layout:
tr: Yerleşim:

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Location
tr: Konum

en: Longitude
tr: Boylam

en: M j, Y @ G:i
tr: D F Y @ H:i

en: Map
tr: Harita

en: Map view search distance limit
tr: Harita görünümü arama mesafesi sınırı

en: March
tr: Mart

en: Match all
tr: Tümüyle eşleş

en: Match any
tr: Herhangi biriyle eşleş

en: Maximum Events
tr: Maksimum Etkinlik

en: May
tr: Mayıs

en: Message to display when the countdown is complete.
tr: Geri sayım tamamlandığında gösterilecek mesaj.

en: Miles
tr: Mil

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month View Events Per Day
tr: Günlük Aylık Görünüm Olayları

en: Monthly
tr: Aylık

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
tr: Aylık özel yinelemelerin gerçekleşeceği gün olarak bir kısa çizgi ayarlanamaz.

en: Move all events in this series to the Trash
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri Çöp Kutusuna taşıyın

en: Navigation
tr: Navigasyon

en: Near
tr: Yakın

en: Next
tr: İleri

en: Next %1$s
tr: Gelecek %1$s

en: Next Event
tr: Sonraki Etkinlik

en: Next month
tr: Sonraki ay

en: Next week
tr: Gelecek hafta

en: No
tr: Hayır

en: No Default
tr: Varsayılan yok

en: No default set
tr: Varsayılan ayar yok

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
tr: Bu hafta <strong> "%2$s" </strong> içinde veya yakınında %1$s için hiçbir sonuç bulunamadı. Başka bir hafta aramayı deneyin.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
tr: Hiç bir sonuç bulunamadı %1$s içinde ya da yakınında <strong>"%2$s"</strong>.

en: No results were found for this week. %1$s
tr: Bu hafta için sonuç bulunamadı. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
tr: Bu hafta için sonuç bulunamadı. Başka bir hafta aramayı deneyin.

en: No saved organizers yet.
tr: Henüz kaydedilmemiş organizatörler.

en: No saved venues yet.
tr: Henüz kaydedilmemiş mekanlar.

en: None
tr: Yok

en: Not an event post.
tr: Etkinlik gönderisi değil.

en: Notices
tr: Uyarılar

en: November
tr: Kasım

en: Number of events to list below the mini calendar:
tr: Mini takvimin altında listelenecek etkinlik sayısı:

en: Number of events to show per day:
tr: Günlük gösterilecek etkinlik sayısı:

en: Number of events to show:
tr: Görüntülenecek etkinlik sayısı:

en: October
tr: Ekim

en: On
tr: Üstünde

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
tr: On &#8220;Future Event&#8221; geri sayım türü, mevcut etkinlik başladıktan sonra bir sonraki etkinliğe gidecektir.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
tr: On &#8220;Next Event&#8221; geri sayım türü, bu metin yalnızca gösterilecek etkinlik olmadığında gösterilecektir.

en: On and After
tr: Üstünde ve Sonrasında

en: On and Before
tr: Üstünde ve Öncesinde

en: Once
tr: Bir kez

en: One all day event on [single_date]
tr: [Single_date] tarihinde tüm gün süren bir etkinlik

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
tr: [Single_date] tarihinde [start_time] itibarıyla tüm gün süren bir etkinlik

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
tr: Aşağıdaki biçimde, satır başına bir ülke: <br> ABD, Amerika Birleşik Devletleri <br> İngiltere, Birleşik Krallık. <br> (Varsayılan listenin yerini alır.)

en: One event on [single_date] at [start_time]
tr: [Single_date] tarihinde [start_time] itibarıyla bir etkinlik

en: One multi-day event starting on [single_date]
tr: [Single_date] tarihinde başlayan çok günlü bir etkinlik

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
tr: [Single_date] tarihinde [start_time] itibarıyla başlayan çok günlük bir etkinlik

en: One per line
tr: Her satıra bir tane

en: Ongoing
tr: Devam eden

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options (one per line)
tr: Seçenekler (satır başına bir)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
tr: Burada seçilen seçenekler, "Genel Tema" ve "Global Öğeler" bölümlerinde seçilenleri geçersiz kılacaktır

en: Organizer
tr: Organizatör

[ctx: Organizer label for event in events list widget.]
en: %1$s:
tr: %1$sler

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
tr: Organizatör için takvimlendi: <strong>%1$s </strong>. <a target="_blank" href="%2$s"> Organizatörü ön izleyin </a>

en: Other
tr: Diğer

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
tr: Aksi takdirde, eğer maceraperest hissediyorsanız, Etkinlikler menüsüne gidip ilk etkinliğinizi ekleyerek başlayabilirsiniz.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
tr: Bir numaralı hedefimiz, başarılı olmanıza yardımcı olmaktır ve mümkün olduğu ölçüde, özelleştirmeleriniz veya ince ayarlarınızda sorun gidermeye ve rehberlik etmeye yardımcı olacağız. Sitenizi sizin için oluşturmayacak olsak ve sizi oradaki her tema veya eklentiyle% 100 entegre edebileceğimizi garanti edemeyiz, sizi doğru yöne yönlendirmek için elimizden geleni yapacağız ve sizi ve müşterinizi, genellikle daha da önemlisi, memnun etmek için.

en: Phone
tr: Telefon

en: Photo Background Color
tr: Foto Arka plan Rengi

en: Photo View
tr: Foto Görünüşü

[ctx: Placeholder label for taxonomy filter dropdown.]
en: Select a Taxonomy Term
tr: Bir Sınıflandırma Terimi Seçin

[ctx: Placeholder text for a day of the week (or days of the week) before the user has selected any]
en: [day]
tr: [gün]

[ctx: Placeholder text for a month (or months) before the user has selected any]
en: [month]
tr: [ay]

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
tr:  ve

en: Postal Code
tr: Posta kodu

en: Prev
tr: Önceki

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous %1$s
tr: Önceki %1$s

en: Previous month
tr: Önceki ay

en: Previous week
tr: Önceki hafta

en: Price
tr: Fiyat

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
tr: gün

en: RSVP/Tickets
tr: LCV / Biletler

en: RSVP/Tickets are not available in preview mode.
tr: LCV / Biletler önizleme modunda kullanılamaz.

en: Radio
tr: Seçenek

en: Radio Buttons
tr: Radyo Butonları

en: Read more
tr: Daha fazla oku

en: Recurrence Count
tr: Tekrarlama Sayısı

en: Recurrence Description
tr: Yineleme Açıklaması

en: Recurrence Description:
tr: Yineleme Açıklaması:

en: Recurrence End Date
tr: Yineleme Bitiş Tarihi

en: Recurrence meta should not be empty.
tr: Yineleme metası boş bırakılmamalıdır.

en: Recurring
tr: Tekrarlayan

en: Recurring %s
tr: Yineleyen %s

en: Recurring Events Active
tr: Yinelenen Etkinlikler Etkin

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
tr: Bu etkinlik için yinelenen etkinlik verileri oluşturulmaya devam ediyor. Merak etmeyin, süreç biraz arka planda devam edecek.

en: Recurring event instances
tr: Yinelenen etkinlik örnekleri

en: Recurring events will be created this far in advance
tr: Bu kadar önceden yinelenen etkinlikler oluşturulacak

[ctx: Recurring label for event in events list widget.]
en: Recurring
tr: Tekrarlayan

[ctx: Recurring label for event in featured venue widget.]
en: Recurring
tr: Yinelenen

en: Region
tr: Bölge

en: Related %s
tr: İlgili %s

en: Related Events
tr: İlgili Etkinlikler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
tr: İlgili etkinlikleri tek etkinlik görünümünden kaldırın (klasik düzenleyiciyle)

en: Removes location search field from the Events Bar on all views.
tr: Konum arama alanını tüm görünümlerde Etkinlik Çubuğundan kaldırır.

en: Restore Series
tr: Seriyi Geri Yükle

en: Restore all events in this series from the Trash
tr: Bu serideki tüm etkinlikleri Çöp Kutusundan geri yükleyin

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Schedule multiple events
tr: Birden çok etkinlik planlayın

en: Search
tr: Arama

en: Select a State
tr: Bir Şehir Seçin

en: Select a Taxonomy Term
tr: Bir Sınıflandırma Terimi Seçin

en: Select date.
tr: Tarih seç.

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
tr: ve

en: September
tr: Eylül

en: Series ends
tr: Seri Bitişi

en: Series ends on this date
tr: Seri bu tarihte bitiyor

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
tr: Konum aramasının kapsadığı mesafeyi ayarlayın (konum arama girişinin X mesafe birimi içindeki etkinlikleri bulun).

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show
tr: Göster

en: Show Details
tr: Detayları Göster

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
tr: Her yinelenen etkinliğin yalnızca ilk örneğini gösterin (yalnızca liste stili görünümleri etkiler).

en: Show seconds?
tr: Saniyleri göster?

en: Single Event
tr: Tek Etkinlik

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
tr: Bazı ek alan verilerinin hala güncellenmesi gerekiyor (maalesef işleri otomatik olarak güncellemeye devam edemedik).

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
tr: Bu noktada seriyi ikiye ayırın, yeni bir seri ve sonraki tüm etkinlikleri oluşturun

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: State (US) Or Province (Int)
tr: Eyalet

en: Street
tr: Sokak

en: Sunday
tr: Pazar

en: Support
tr: Destek

en: Tag
tr: Etiket

en: Tags
tr: Etiketler

en: Text
tr: Metin

en: Text Area
tr: Metin Alanı

[ctx: The abbreviated minutes duration label]
en: mins
tr: dak.

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
tr: sn

[ctx: The archive for events, "/organizer/" URL string component.]
en: organizer
tr: organizatör

[ctx: The archive for events, "/venue/" URL string component.]
en: venue
tr: mekan

en: The current default address is: %s
tr: Mevcut varsayılan adres: %s

en: The current default city is: %s
tr: Mevcut varsayılan şehir: %s

en: The current default country is: %s
tr: Mevcut varsayılan ülke: %s

en: The current default organizer is: %s
tr: Mevcut varsayılan organizatör: %s

en: The current default phone is: %s
tr: Mevcut varsayılan telefon: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
tr: Mevcut varsayılan posta kodu: %s

en: The current default state/province is: %s
tr: Mevcut varsayılan ilçe: %s

en: The current default venue is: %s
tr: Mevcut varsayılan mekan: %s

[ctx: The days duration label]
en: days
tr: gün

[ctx: The description of the Countdown Widget.]
en: Displays the time remaining until a specified event.
tr: Belirtilen bir olaya kadar kalan süreyi görüntüler.

[ctx: The description of the Featured Venue Widget.]
en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
tr: Belirli bir yerde yaklaşan etkinliklerin bir listesini görüntüler.

[ctx: The hours duration label]
en: hours
tr: saat

[ctx: The label for the amount of events to show in the Featured Venue Widget.]
en: Show:
tr: Göster:

[ctx: The label for the event field of the Countdown Widget.]
en: Event:
tr: Etkinlik:

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: The label for the layout field of the Week Widget.]
en: Layout:
tr: Yerleşim:

[ctx: The label for the option to enable city display in the List Widget.]
en: City
tr: Şehir

[ctx: The label for the option to enable cost display in the List Widget.]
en: Price
tr: Fiyat

[ctx: The label for the option to enable country display in the List Widget.]
en: Country
tr: Ülke

[ctx: The label for the option to enable organizer display in the List Widget.]
en: Organizer
tr: Organizatör

[ctx: The label for the option to enable phone display in the List Widget.]
en: Phone
tr: Telefon

[ctx: The label for the option to enable street display in the List Widget.]
en: Street
tr: Sokak

[ctx: The label for the option to enable venue display in the List Widget.]
en: Venue
tr: Yer

[ctx: The label for the option to enable zip/postal code display in the List Widget.]
en: Postal Code
tr: Posta kodu

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
tr: Yaklaşan etkinlik yoksa bu widget'ı gizleyin.

[ctx: The label for the option to show seconds in the countdown widget.]
en: Show seconds?
tr: Saniyeler gösterilsin mi?

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
tr: Gerisayım:

[ctx: The label for the venue field of the Featured Venue Widget.]
en: Venue:
tr: Yer:

[ctx: The label to choose the venue to show in the Featured Venue Widget.]
en: Choose a venue.
tr: Bir mekan seçin.

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
tr: Mekanınızın enlem ve boylamı alınamadı. Google Maps API günlük sorgu sınırına ulaşıldı !. %1$s

en: The maximum number of events this widget should show.
tr: Bu widget'ın göstermesi gereken maksimum olay sayısı.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
tr: yıllar

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
tr: yıl

[ctx: The text of the link that will take the user to the Venue edit screen.]
en: update the venue address or use latitude & longitude
tr: mekan adresini güncelleyin veya enlem ve boylamı kullanın

[ctx: The text of the link that will trigger an attempt to fix the Venues geolocation information.]
en: try again
tr: tekrar deneyiniz

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
tr: Görüntüle:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
tr: Etkinlik Takvimi

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
tr: Mekanların coğrafi konum bilgilerini düzeltmeye çalışırken bir hata oluştu: %s

en: There were no results found for <strong>"%s"</strong> this week.
tr: Bu hafta <strong> "% s" </strong> için hiçbir sonuç bulunamadı.

en: This %1$s does not have a mappable address.
tr: Bu %1$s eşlenebilir bir adrese sahip değil.

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
tr: Bu etkinliğin tekrarlama kuralları blok düzenleyicide oluşturuldu. Daha fazla değişiklik yapmak için lütfen blok düzenleyiciyi kullanın.

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: Zaman

en: Times:
tr: Tarihler:

en: Title
tr: Başlık

en: Title:
tr: Başlık:

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
tr: Tarihler, gelişmiş güvenlik iyileştirmeleri ve performans kazancı üzerinde daha iyi kontrol sağlamak için.

en: Toggle multiday %s
tr: Çoklu gün %s

en: Trash Series
tr: Çöpteki Seriler

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type:
tr: Bilet Tipi:

en: Type: %s %s
tr: Tip: %s %s

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
tr: Yinelenen etkinlik verilerini işlemeye devam edilemiyor. Devam etmek / tekrar denemek için lütfen bu sayfayı yeniden yükleyin.

en: Use Default View
tr: Varsayılan Görünümü Kullan

en: Use a custom list of countries
tr: Özel bir ülke listesi kullanın

en: Use date:
tr: Kullanılan tarih:

en: Use in Block Editor
tr: Blok Düzenleyicide kullanın

en: Use latitude + longitude
tr: Enlem + boylam kullan

en: Use pattern:
tr: Desen kullan:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
tr: Otomatik olarak oluşturulan etkinlik tekrarlama açıklamalarını geçersiz kılmak istiyorsanız bu alanı kullanın

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
tr: gün

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
tr: gün

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
tr: ay

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
tr: aylar

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
tr: hafta

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
tr: haftalar

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
tr: yıl

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
tr: yıllar

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
tr: beşinci %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
tr: birinci %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
tr: dördüncü %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
tr: sonuncu %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
tr: ikinici %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
tr: üçüncü %1$s

en: Venue
tr: Mekan

en: Venue Latitude
tr: Mekanın Enlemi

en: Venue Longitude
tr: Mekanın Boylamı

en: Venue Overwrite Coordinates
tr: Mekan Koordinatları Üzerine Yaz

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
tr: Mekan için tekvimlendi: <strong>%1$s </strong>. <a target="_blank" href="%2$s"> Mekanı ön izleyin </a>

en: Venue:
tr: Mekan:

en: Version 1
tr: Versiyon 1

en: Vertical Layout
tr: Dikey Yerleşim

en: Video Embed
tr: Video Yerleştirme

en: View
tr: Görünüm

en: View %s Details
tr: Detayları %s görüntüle

en: View All Add-Ons
tr: Tüm Eklentileri Görüntüle

en: View Options
tr: Seçenekleri Gör

en: View Start Date
tr: Başlangıç ​​Tarihini Görüntüle

en: Virtual
tr: Sanal

en: Watch Button
tr: İzleme Düğmesi

en: We need to update the additional field data for some of your events.
tr: Bazı etkinlikleriniz için ek alan verilerini güncellememiz gerekiyor.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
tr: Bu bilgileri almak için Google Haritalar API'sini kullanacağız. Bunu yapmak biraz zaman alabilir (her 200 mekanda yaklaşık 1 dakika).

en: Website
tr: Web sitesi

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week
tr: Hafta

en: Week of %s
tr: %s Haftası

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Which month will the event recur in?
tr: Etkinlik hangi ayda tekrarlanacak?

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
tr: Yıllık özel yinelemelerin gerçekleşeceği gün olarak bir kısa çizgi ayarlanamaz.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
tr: Farklı bir güne sahip yıllık özel yinelemelerde ya bir tarih ya da gün belirtilmelidir.

en: Yes
tr: Evet

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
tr: Bu etkinliği serisinden çıkarmak üzeresiniz.
    
    Orijinal seriden bağımsız olarak düzenleyebileceksiniz.
    
    Bu eylem geri alınamaz.
    
    Bir serideki etkinliği böldüğünüzde, URL'leri değişecek, bu nedenle orijinal URL'leri kullanmaya çalışan tüm kullanıcılar 404 Bulunamadı hatası alacak. Bu bir sorunsa, yönlendirmeleri kurmak ve yönetmek için uygun bir eklenti kullanmayı düşünün.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
tr: Bu seriyi ikiye bölmek üzeresiniz.
    
    Seçtiğiniz etkinlik ve serideki tüm sonraki etkinlikler, orijinal seriden bağımsız olarak düzenleyebileceğiniz yeni bir etkinlik serisine ayrılacaktır.
    
    Bu eylem geri alınamaz.
    
    Bir serideki etkinikleri böldüğünüzde, URL'leri değişecek, bu nedenle orijinal URL'leri kullanmaya çalışan tüm kullanıcılar 404 Bulunamadı hatası alacak. Bu bir sorunsa, yönlendirmeleri kurmak ve yönetmek için uygun bir eklenti kullanmayı düşünün.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
tr: Şu anda yinelenen bir serideki tüm etkinlikleri düzenliyorsunuz.

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
tr: Bu ayarı oluşturduğunuz herhangi bir yeni Mekan için belirli, bireysel varsayılanlar ayarlamak için kullanabilirsiniz (bunlar varsayılan mekanınız için kullanılmayacaktır).

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
tr: Coğrafi konum verilerimiz olmayan mekanlarınız var.

en: You must select a recurrence end date
tr: Yineleme bitiş tarihi seçmelisiniz

en: Zip
tr: Posta Kodu

en: Zoom Dial-in Info
tr: Zoom Arama Bilgileri

en: Zoom Link
tr: Zoom Bağlantısı

en: a different day:
tr: farklı bir gün:

en: a different time:
tr: farklı bir zaman:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
tr: Tüm alanlar güncellendi!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
tr: Beklenmeyen bir hata, güncellemenin tamamlanmasını durdurdu.

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
tr: Güncelleyiciyi çalıştırmak için burayı tıklayın.

en: after
tr: sonra

en: all
tr: tümü

en: and
tr: ve

en: day
tr: gün

en: days
tr: günler

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
tr: Geocode isteği başarısız (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
tr: %2$s'ye yönlendirilerek, yinelenen etkinliğin geçersiz örneği istendi (%1$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
tr: geçersiz

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
tr: geçersiz tarih

en: event
tr: etkinlik

en: events
tr: etkinlikler

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
tr: Sadece öne çıkan etkinliklerle sınırlandır

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
tr: Öne Çıkan %s

en: fifth
tr: beşinci

en: first
tr: birinci

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
tr: enlem ve boylamın otomatik olarak oluştur; aksi halde, değerleri yalnızca manuel olarak girebilirsiniz.

en: fourth
tr: dördüncü

en: last
tr: sonuncu

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
tr: ve

en: map
tr: harita

en: month
tr: ay

en: months
tr: aylar

en: never
tr: asla

en: next day
tr: sonraki gün

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
tr: %1$sst gün

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
tr: %1$snd gün

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
tr: %1$srd gün

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
tr: %1$sth gün

en: on
tr: üstünde

en: photo
tr: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
tr: gün

en: remove
tr: kaldır

en: same day
tr: aynı gün

en: second
tr: ikinci

en: the 10th day of the month
tr: ayın 10. günü

en: the 11th day of the month
tr: ayın 11. günü

en: the 12th day of the month
tr: ayın 12. günü

en: the 13th day of the month
tr: ayın 13. günü

en: the 14th day of the month
tr: ayın 14. günü

en: the 15th day of the month
tr: ayın 15. günü

en: the 16th day of the month
tr: ayın 16. günü

en: the 17th day of the month
tr: ayın 17. günü

en: the 18th day of the month
tr: ayın 18. günü

en: the 19th day of the month
tr: ayın 19. günü

en: the 1st day of the month
tr: ayın ilk günü

en: the 20th day of the month
tr: ayın 20. günü

en: the 21st day of the month
tr: ayın 21. günü

en: the 22nd day of the month
tr: ayın 22. günü

en: the 23rd day of the month
tr: ayın 23. günü

en: the 24th day of the month
tr: ayın 24. günü

en: the 25th day of the month
tr: ayın 25. günü

en: the 26th day of the month
tr: ayın 26. günü

en: the 27th day of the month
tr: ayın 27. günü

en: the 28th day of the month
tr: ayın 28. günü

en: the 29th day of the month
tr: ayın 29. günü

en: the 2nd day of the month
tr: ayın 2. günü

en: the 30th day of the month
tr: ayın 30. günü

en: the 31st day of the month
tr: ayın 31. günü

en: the 3rd day of the month
tr: ayın 3. günü

en: the 4th day of the month
tr: ayın 4. günü

en: the 5th day of the month
tr: ayın 5. günü

en: the 6th day of the month
tr: ayın 6. günü

en: the 7th day of the month
tr: ayın 7. günü

en: the 8th day of the month
tr: ayın 8. günü

en: the 9th day of the month
tr: ayın 9. günü

en: the same day:
tr: aynı gün:

en: the same time:
tr: aynı zaman:

en: third
tr: üçüncü

en: week
tr: hafta

en: weeks
tr: haftalar

en: year
tr: yıl
